İptal, İade ve Teslimat Politikaları

İade:
100% müşteri memnuniyeti amaçlayan Kağıt Butik, kendi tarafından kaynaklanan hataları hemen telafi eder ve ürünün yenisini hazırlayarak bedelsiz olarak alıcıya gönderir.

İade edilecek ürünler için şu adımlar takip edilir:
1) Şikayet sahibinin iddiası bilgi@kagitbutik.com adresine gönderilen e-postadan dikkatli şekilde incelenir.
2) Gerekirse şikayet sahibinden hatalı olduğu iddia edilen ürünün fotoğrafı istenir.
3) Üründe Kağıt Butik kaynaklı herhangi bir hata var ise, hatalı ürün, nakliye ücreti Kağıt Butik e ait olmak kaydıyla, istenir ve hemen yenisi hazırlanarak bedelsiz olarak alıcıya gönderilir.

 

Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik, Cayma Hakkı şart ve koşulları gereğince, Tüketicinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda tüketici cayma hakkını kullanamaz.

Alıcı tarafından kaynaklanan hatalarda iade söz konusu değildir. Bu hatalardan kaçınmak için dikkat etmeniz gereken noktalar:
- Yazı eklerken yazım yanlışı ve harf hatası yapmamak
- Ürün sayısını doğru seçmek
- Adres ve telefon bilgilerinizi doğru şekilde girmek


İptal:
Siparişinizi verişinizin sonrasındaki 24 saat içinde siparişinizin iptalini isteyebilirsiniz. Sipariş iptali tarafımızdan yapılmaktadır. İptal işlemi için e-posta(öncelikli) veya telefon yolu ile bize ulaşabilirsiniz.

 

Teslimat:
Kağıt Butik şu anda yalnızca Türkiye sınırları içinde bulunan adreslere gönderim yapmaktadır.
Nakliye ücreti, ürün açıklamasında ücretsiz kargo yazan haller dışında ürün ağırlık ve hacmine göre değişmeyip sabit 6 TL olarak belirlenmiştir. Ödemeniz sırasında bu tutar, kargo ücreti adı altında websitesi üzerinden tahsil edilmektedir.
Adresinize ürün teslimatı sırasında kargo görevlisine herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

Özel durumlar dışında Kağıt Butik üzerinden sipariş edilen ürünler faturası ile birlikte siparişin verilmesinden itibaren 7 iş günü içerisinde kargo firmasına teslim edilir.
Özel durumlar kapsamına resmi ve bölgesel tatiller, yılbaşı ve birleştirilmiş dini bayram tatilleri girer. Bu tatillerde nakliye firmaları çalışmadığından sipariş girişi tarihine bağlı olarak teslimat tatil sonrasına kalabilir.

Kargo teslimatı sırasında ürünü kontrol ediniz, ürün ambalajında veya üründe taşıma kaynaklı herhangi bir hasar oluşmuş ise kargo yetkilisine lütfen zabıt tutturunuz ve Kağıt Butik ile iletişime geçiniz, bu durumda ürün tarafımızca değiştirilecektir, aksi takdirde kargo yetkilisi teslim alanından ayrıldığında taşıma kaynaklı ürün hasarından Kağıt Butik sorumlu değildir.

Kağıt Butik
bilgi@kagitbutik.com
0850 220 32 30